Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Niedziela 17 Listopad 2019 16:00
2019-11-17T16:00:00+0100
PORA NA SKANDYNAWIĘ  „ZOSTANIE TYLKO WIATR. FIORDY ZACHODNIEJ ISLANDII”. SPOTKANIE Z PIOTREM MIKOŁAJCZAKIEM
PORA NA SKANDYNAWIĘ „ZOSTANIE TYLKO WIATR. FIORDY ZACHODNIEJ ISLANDII”. SPOTKANIE Z PIOTREM MIKOŁAJCZAKIEM Centrum Kultury ZAMEK
2019-11-17 , godz. 16:00 (Niedziela) Poznań Scena Nowa Zamek
INFO

Opis wydarzenia:

 „ZOSTANIE TYLKO WIATR. FIORDY ZACHODNIEJ ISLANDII”. SPOTKANIE Z PIOTREM MIKOŁAJCZAKIEM

Prowadzenie: Anna Solak
g. 16 CK ZAMEK – Scena Nowa / bilety: 2 zł
współpraca: Wydawnictwo  Czarne
W 1952 roku ostatni islandzcy osadnicy odpłynęli z Hornstrandir. Ślady ich życia powoli zaczęły znikać, a półwyspem znów zawładnęła natura. Mieszkańcy przeprowadzili się w przyjaźniejsze rejony, zostawiając za sobą ponadtysiącletnią historię ujarzmiania ziemi, będącej dziś jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie. Wielu współczesnych Islandczyków twierdzi, że Hornstrandir opustoszał, ponieważ był jednym z najtrudniejszych do życia zakątków kraju. Sądzono, że jego mieszkańcy pochodzili z innego świata.
Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, autorzy bestsellerowego reportażu „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”, zabierają nas w podróż po półwyspie: do dawnej norweskiej stacji wielorybniczej, amerykańskiej bazy wojskowej na szczycie góry, w rejs statkiem po fiordach. Odwiedzają także dolinę, w której mieszkał najsłynniejszy islandzki pustelnik, zaglądają do domu najbardziej radykalnego komunisty w historii kraju i rozmawiają z prezydentem Islandii. Poznają historie kapitanów, myśliwych, hodowców owiec, artystów i dziennikarzy oraz ludzi, których życie naznaczyły wielkie tragedie. Zostanie tylko wiatr to zbiór opowieści z pozornie znanej, lecz odległej wyspy – ze świata, który warto ocalić. /opis wydawcy/
PIOTR MIKOŁAJCZAK (ur. 1983) – współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor reportażu „Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii”. Publikował w „Angorze”, „Kontynentach” oraz na polskich i islandzkich portalach internetowych. Od 2019 roku jest właścicielem firmy IceStory oferującej nieszablonowe wyjazdy na północ Europy. Po przeprowadzce z Norwegii na Islandię zamieszkał w Reykjaviku.
ANNA SOLAK  (ur. 1987) – dziennikarka i redaktorka miesięcznika „IKS” i portalu Kulturapoznan.pl. Absolwentka historii, dziennikarstwa i Polskiej Szkoły Reportażu. Miłośniczka literatury pięknej i non-fiction. Książki czyta w każdej wolnej chwili i miejscu.
Inne wydarzenia
Bilety na: Karnet Etiuda&Anima 2019 na pokazy filmowe w dniach 19-24 11.2019
Inne
Karnet Etiuda&Anima 2019 na pokazy fil...
Kraków - 19 Listopad 2019 INFO
Bilety na: Zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Muzea
Zwiedzanie Muzeum Broni Pancernej w Po...
Poznań - 19 Listopad 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.

Copyright © 1995-2019 Grupa Wirtualna Polska