Organizator

Stowarzyszenie Sztuka Teatr

Dane kontaktowe

Mostowa 5
43-300 Bielsko-Biała

Czwartek 23 Czerwiec 2022 21:00
2022-06-23T21:00:00+0200
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - HIZBUT JAMM / RODZIEWICZ QUARTET
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - HIZBUT JAMM / RODZIEWICZ QUARTET Stowarzyszenie Sztuka Teatr
2022-06-23 , godz. 21:00 (Czwartek) Bielsko-Biała Scena na Szyndzielni
INFO

Opis wydarzenia:

LOTOS JAZZ FESTIVAL 24. BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA

23.06.2022 czwartek
"ŚLĄSK Z DOŁU NA GÓRĘ"
19.00 – Wyjazd Kolejką Linową na Szyndzielnię – wstęp biletowany
21.00 – Schronisko na Szyndzielni
HIZBUT JAMM (9)
RODZIEWICZ QUARTET (10)
– koncerty / wstęp biletowany
00.30 – Zjazd Kolejką do miasta – wstęp biletowany

Kwartet Hizbut Jámm tworzą: Raphael Rogiński, Mamadou Ba, Noums Balani Dembele i Paweł Szpura. Rogiński i Szpura znani są z zespołów eksperymentalnych m.in.: Cukunft i Vovoka, są również kreatorami projektów z pogranicza różnych stylistyk. MamadouBa to aktor, muzyk, dramaturg i performer z Senegalu, członek międzynarodowej grupy artystycznej LaFabriks. Najpierw występowali w trio. Tym razem dołączy do nich Noums Balani Dembele, młody utalentowany harfista i balafonista z Burkina Faso. Kompozycje pisze Raphael Rogiński, a pochodzący z ludu Fulani Mamadou Ba pisze teksty w języku wolof. Kwartet tworzy muzykę medytacyjną mającą związek z tym, co dzieje się wokół. Ostatnio dał się poznać z serii koncertów dedykowanych sytuacji w Ukrainie.
Projekt Hizbut Jámm (w języku wolof nazwa oznacza Bractwo Pokoju) jest poświęcony transowym kulturom i praktykom Zachodniej Afryki. W muzyce słychać wpływy psychodelicznych zespołów lat 70. działających w Togo, Beninie i Nigerii, a także motywy tamtejszej muzyki źródeł. Mistyczne teksty, mówiące o silnej odpowiedzialności człowieka za swój los i los świata korespondują z jednostajnym rytmem, dynamiką i różnorodnymi barwami instrumentów. Pozwala to w pełni zespolić brzmienie muuzyki z jej filozoficznym przesłaniem. Instrumentarium łączy tradycję i współczesność – obok balafonu i ngoni wybrzmiewają gitary akustyczne i elektryczne, a obok bębna ramowego jazzowy zestaw perkusyjny.
Transowy charakter muzyki szybko udziela się publiczności, która wstaje z miejsc i tańczy do taktu afrykańskich rytmów.

Rodziewicz Quartet może okazać się sensacją Bielskiej Zadymki Jazzowej, tak jak zaskoczeniem było zwycięstwo lidera Jacka Rodziewicza w kategorii „Saksofon barytonowy” plebiscytu czytelników magazynu „Jazz Forum”. Czytelnicy docenili jego oryginalną grę w różnych formacjach m.in. Q YA VY – to supergrupa grająca muzykę fusion z zabarwieniem afro-kubańskim, występował też m.in. z zespołami Republika, Kult, Opera i Atrakcyjny Kazimierz oraz na płytach Kazika Staszewskiego i Kayah grając na saksofonach i instrumentach klawiszowych.
Najnowszym jego dziełem jest bestsellerowy album „ROJAZZVITCH” wydany niespełna rok temu przez jego własną wytwórnię YA ZZ Records. To ekspresyjna i eklektyczna muzyka, do której najlepiej pasuje określenie nu jazz. Jacek Rodziewicz zagrał na saksofonie barytonowym, Maciej Sikała na saksofonach: sopranowym, tenorowym i na klarnecie basowym, Marcin Gawdziś na trąbce, na perkusji Michał Bryndal, a na elektronicznych klawiaturach Steve Nash, który jest również producentem albumu. Gościnnie swojego głosu udzieliła Kayah, a zagrali: gitarzysta Mateusz „Qrek" Kurek, pianista Piotr Wyleżoł, na skrzypcach Kinga Politowska.

- Płyta jest kroniką jednego roku mojego życia, nie tylko artystycznego – powiedział Rodziewicz w jednym z wywiadów o swoim solowym debiucie. - Nie są to jednak impresje na temat stanu duszy, ale raczej próba opowiedzenia za pomocą muzyki jak piękne, zmienne i zaskakujące jest przebywanie na świecie w towarzystwie osób ukochanych i przyjaciół, w inspirujących miejscach i sytuacjach, pielęgnowanie pasji i miłości.
To intrygująca i obiecująca zapowiedź niesamowitego wieczoru, który czeka bywalców koncertów specjalnych Zadymki w schronisku na Szyndzielni.
Inne wydarzenia
Bilety na: NOSKOWSKI
Koncert
NOSKOWSKI
Warszawa - 30 Lipiec 2022 KUP BILET od 25 zł
Bilety na: IRLANDZKI FOLK
Koncert
IRLANDZKI FOLK
Kielce - 05 Sierpień 2022 KUP BILET od 27 zł
Bilety na: Jerry Heil
Koncert
Jerry Heil
Lublin - 26 Sierpień 2022 KUP BILET od 40 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.

Copyright © 1995-2020 Grupa Wirtualna Polska