Organizator

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego z siedzibą we Wrocławiu

Dane kontaktowe

pl. Wolności 1
50-071 Wrocław

Środa 22 Czerwiec 2022 19:00
2022-06-22T19:00:00+0200
Pieśń o nocy
Pieśń o nocy Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego z siedzibą we Wrocławiu
2022-06-22 , godz. 19:00 (Środa) Wrocław Narodowe Forum Muzyki
INFO

Opis wydarzenia:

Serdecznie zapraszamy na zakończenie sezonu artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej! W programie tego wyjątkowego wydarzenia znajdzie się ostatni koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym partię solową wykona znakomita portugalska pianistka Maria João Pires. Jako ostatnie zabrzmi zaś jedno z największych arcydzieł muzyki polskiej pierwszej połowy XX wieku autorstwa Karola Szymanowskiego. Orkiestrę poprowadzi jej szef artystyczny, maestro Giancarlo Guerrero.

Wolfgang Amadeus Mozart jest dla nas synonimem twórcy wszechstronnego, piszącego dzieła praktycznie wszystkich form i gatunków. Jednak za swojego życia kompozytor ten znany był przede wszystkim jako autor oper, a także… wirtuoz fortepianu – na ten instrument stworzył aż dwadzieścia siedem koncertów! Podczas zakończenia sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej wysłuchamy ostatniego z nich, czyli Koncertu fortepianowego B-dur nr 27, KV 595. To późne dzieło zabrzmiało po raz pierwszy w 1791 roku, prawdopodobnie w marcu, podczas ostatniego publicznego koncertu Mozarta. Orkiestra wykorzystana przez kompozytora jest niewielka – flet, dwa oboje, dwa fagoty, dwie waltornie, smyczki i, last but not least, instrument solowy, a muzyka pełna jest ciepła i pogody, w której jednak odzywają się także bardziej melancholijne akcenty.

III Symfonia „Pieśń o nocy” Karola Szymanowskiego powstała w okresie, w którym kompozytora żywo fascynowała kultura Persji. Fascynacja ta znalazła odbicie zarówno w rozrzutnej, śmiałej i zmysłowej kolorystyce brzmienia, jak i w doborze tekstu. Szymanowski sięgnął po tekst trzynastowiecznego poety i mistyka perskiego Dżalaluddina Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego. Tę jednoczęściową kompozycję podzielić można na trzy odcinki. Pierwszym z nich jest utrzymana w powolnym tempie introdukcja wykorzystująca pełny skład orkiestry, następnie żywy taniec z potraktowanym kolorystycznie, wokalizującym chórem śpiewającym samogłoskę „a” i następnie powolne, tajemnicze zakończenie. Przebogate brzmienie orkiestry, giętkie linie melodyczne, znakomita orkiestracja, ekstatyczne kulminacje z udziałem wszystkich wykonawców tworzą kompozycję o wyrazistym charakterze, efektowną i mocno zapadającą w pamięć.

Wykonawcy:
Giancarlo Guerrero – dyrygent
Iwona Sobotka – sopran
Maria João Pires – fortepian
Chór NFM
Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM
NFM Filharmonia Wrocławska

Program:
Zakończenie sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

W.A. Mozart Koncert fortepianowy B-dur nr 27, KV 595
***
K. Szymanowski III Symfonia op. 27 „Pieśń o nocy”

Czas trwania: [65']

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości
Inne wydarzenia
Bilety na: NOSKOWSKI
Koncert
NOSKOWSKI
Warszawa - 30 Lipiec 2022 KUP BILET od 25 zł
Bilety na: IRLANDZKI FOLK
Koncert
IRLANDZKI FOLK
Kielce - 05 Sierpień 2022 KUP BILET od 27 zł
Bilety na: Jerry Heil
Koncert
Jerry Heil
Lublin - 26 Sierpień 2022 KUP BILET od 40 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.

Copyright © 1995-2020 Grupa Wirtualna Polska