Organizator

Warszawska Opera Kameralna

Dane kontaktowe

Obrońców 31
03-933 Warszawa

Sobota 12 Czerwiec 2021 19:00
2021-06-12T19:00:00+0200
Dwa oblicza klasycyzmu: Elbląska Orkiestra Kameralna i goście - 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie
Dwa oblicza klasycyzmu: Elbląska Orkiestra Kameralna i goście - 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie Warszawska Opera Kameralna
2021-06-12 , godz. 19:00 (Sobota) Warszawa Zamek Królewski w Warszawie
INFO

Opis wydarzenia:

30. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Dwa oblicza klasycyzmu: Elbląska Orkiestra Kameralna i goście

Wykonawcy:
Karolina Nowotczyńska – skrzypce
Marcin Zdunik – wiolonczela
Aleksander Dębicz – fortepian

Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Wojciecha Rodka

Program:
Ludwig van Beethoven
Koncert potrójny C-dur na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56
I. Allegro
II. Largo
III. Rondo alla Polacca
Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonia C-dur „Jowiszowa” KV 551
I. Allegro vivace
II. Andante cantabile
III. Menuetto: Allegretto − Trio
IV. Finale. Molto allegro

Oba dzieła prezentowane w czasie koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej mają ważną wspólną cechę, bowiem w swej warstwie instrumentacyjnej stanowią swoisty dialog, zaś same w sobie – jak przykazał Joseph Haydn, sprawiają radość muzykowania instrumentalistą dostarczając radości słuchania melomanom. Ludwig van Beethoven napisał Koncert potrójny C-dur op. 56 dla swego ucznia i protektora – księcia Franza Josepha Lobkowitza, melomana i – o czym często zapominamy, wielce utalentowanego pianisty. Wszystkie trzy instrumenty solowe (skrzypce, wiolonczela, fortepian), pokazują swoje solistyczne walory by w pięknym dialogu wchodzić w interakcje nie tylko między sobą ale i orkiestra. Trzyczęściową formę wieńczy polonez, a samo dzieło, mimo, że wyszło spod ręki klasyka wiedeńskiego, ma w sobie przedśpiew może nie tyle Romantyzmu co niesie nowatorskie elementy tak typowe dla jego innych ikonicznych dzieł: III Symfonia („Eroika” op. 55) Sonaty fortepianowej – f-mollowej znanej jako „Appassionata”.
Równie istotnym elementem koncertu będzie wykonanie symfonii „Jowiszowej” arcydzieła określanego mianem jednej z trzech wielkich, ostatnich symfonii Mozarta na które składają się symfonia nr 39 – Es-dur (KV 543), nr 40 – g-moll (KV 550) oraz wspomniana 41. – Jowiszowa C-dur (KV 551). To właśnie ona wraz kilkoma innymi dziełami sprawiała, że zachwycony całą spuścizną mozartowską Albert Einstein powiedział, że frazy które znamy jako dzieła Maestro Amadeusza to muzyka prosto od Boga, istniejąca od tysiącleci w kosmosie, ale to właśnie Mozart zawarł ją w nutach.
Sama symfonia wpisana jest do grona pięćdziesięciu najważniejszych w historii muzyki („The Guardian” 2014) jako owoc radości zbudowany na fundamencie palimpsestów i proroctwa postmodernizmu. Badacze spuścizny mozartowskiej wybaczają fakt, iż samo dzieło pełne jest cytatów, jak choćby z arii „Un bacio di mano” która Mozart dopisał do wystawienia opery Anfossiego Pasquale „Le gelosie fortunate”… temat ten pojawia się pod koniec tematu głównego pierwszej części. Transpozycja z tonacji c-dur do G-dur okazała się w opinii erudytów, mistrzowskim ruchem a sama pierwsza część symfonii uchodzi za jedno z najbardziej przepełnionych głębią dzieł Mozarta. To jak twierdzi Tom Service, jest to „kawałek postmodernizmu avant la lettre i coś, czego Beethoven, mimo całego swojego ikonoklazmu, z trudem ryzykując spotykał w swoich symfoniach.

Symfonia „Jowiszowa” to wizytówka dyrygentów całego świata i całej post mozartowskiej historii. Dość wspomnieć wykonania pod batutą samego Ryszarda Straussa czy jego kolegów po fachu: Nikolausa Harnoncourta, René Jacobs, Thomasa Beechama, Charlesa Mackerrasa… A to, że w samej symfonii słychać echa XIII-wiecznego Credo, podobnie jak u Thomas z Akwinu, Pange Lingua czy Josquina des Prez, że echa słychać też w mozartowskiej symfonii 33 i Missa Brevis, że motyw dźwięków w sekwencji c, d, f, e powraca jak echo z fugi z symfonii 34… Cóż, muzyka to niekończąca się sztafeta pokoleń. Ku chwale muzyki.
Inne wydarzenia
Bilety na: Koncert symfoniczny 19.06.21 -
Koncert
Koncert symfoniczny 19.06.21 - "Voice...
Łódź - 19 Czerwiec 2021 INFO
Bilety na: CHRIS BOTTI na LJF 23. BZJ
Koncert
CHRIS BOTTI na LJF 23. BZJ
Bielsko-Biała - 24 Czerwiec 2021 KUP BILET od 200 zł
Bilety na: Grupa MoCarta i Przyjaciele
Koncert
Grupa MoCarta i Przyjaciele
Gorzów Wielkopolski - 25 Czerwiec 2021 KUP BILET od 90 zł
Bilety na: Roksana Węgiel
Koncert
Roksana Węgiel
Kołobrzeg - 11 Sierpień 2021 KUP BILET od 35 zł
Bilety na: CIESZFANÓW FESTIWAL
Koncert
CIESZFANÓW FESTIWAL
Cieszanów - 21 Sierpień 2021 KUP BILET od 80 zł
Bilety na: Sztywny Pal Azji – 35 lat KONCERT JUBILEUSZOWY
Koncert
Sztywny Pal Azji – 35 lat KONCERT JUBI...
Janowiec Wielkopolski - 16 Październik 2021 KUP BILET od 50 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.

Copyright © 1995-2020 Grupa Wirtualna Polska